Silto džemperu diena 2023

Kas ir Silto džemperu diena?

“Silto džemperu diena” ir ikgadēja akcija, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi, klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā skolu telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi arī simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.

Kampaņa aizsākās 2005. gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības, piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo, bioloģiski audzētu un pēc iespējas augu izcelsmes pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam un citas līdzīgas iniciatīvas. Šajā dienā Flandrijas teritorijā uzskatāmi izdevās samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, kā arī veicināt skolēnu, uzņēmēju un varas iestāžu pārstāvju informētību par klimata pārmaiņu problemātiku.

Silto džemperu diena ir arī izdevība veidot sadarbības tīklus starp skolām, organizācijām, uzņēmumiem, pašvaldībām un pat valstu valdībām, lai kopīgi sniegtu lielāku ieguldījumu siltumnīcas gāzu emisiju samazināšanā un klimata pārmaiņu novēršanā. Latvijā Ekoskolas akcijā aktīvi iesaistās jau vairākus gadus un daudzas īsteno ne tikai vienojošo aktivitāti – gaisa temperatūras samazināšanu telpās , bet arī iesaista citas vietējās organizācijas, uzrunā sabiedrību, organizē diskusijas un konkursus par klimata tēmu, rīko nodarbības ārā, tā taupot arī elektrības resursus un daudzas citas aktivitātes.

Silto džemperu diena 2023

Šī gada akcijas moto: Izcel savu rīcību klimata labā!

Rītdien, 9. februārī, skolā atzīmēsim nu jau ikgadējo Silto džemperu dienu! Šīs dienas ietvaros daudzās pasaules valstīs cilvēki tiek aicināti uzvilkt kādu siltāku džemperi un par pāris grādiem samazināt temperatūru iekštelpās, lai taupītu resursus! Arī pie mums Ikšķiles Brīvajā skolā rītdien telpās būs nedaudz vēsāk – izglītosimies un īstenosim mazas, bet nozīmīgas rīcības klimata labā!

Vairāk info www.ekoskolam.videsfomds.lv

#ManRūp, #UzvelcDžemperi, #Ekoskolas