Ikšķiles Brīvā skola uzvar strīdā par veģetāru uzturu

2020.gada 20. oktobrī Administratīvā apgabaltiesa pieņēma spriedumu, ar kuru atcēla Pārtikas un Veterinārā dienesta lēmumu par gaļas un zivs produktu obligātu iekļaušanu Ikšķiles Brīvās skolas ēdienkartē. Spriedums ir galīgs un vairs nav pārsūdzams.

“Mūsu tiesas process sākās pirms 4 gadiem. Panācām to, ka tiesa apmierināja mūsu skolas prasību par veģetāra uztura atļaušanu Latvijas mācību iestādēs”, stāsta skolas direktore Kristīne Liberta. “Toreiz tā bija lieliska sociālo zinību stunda skolas bērniem īstā tiesas zālē, kura pēc tam vainagojās ar likuma izmaiņām un atļauju ēst veģetāri visās Latvijas skolās.”

Lietas izskatīšanas laikā tika grozīti MK noteikumi, kuri nosaka uztura normas izglītības iestādēs, un veģetārs uzturs skolās tika atļauts, ja ir saņemts vecāku iesniegums un skolas ēdienkarti ir apstiprinājis uztura speciālists. 2018. gada lēmumu, kurš pieļāva izglītības iestādēs veģetāru uzturu tikai tad, ja bērni, kam tas tiek pasniegts, ir saņēmuši „ārsta zīmi”, Ikšķiles Brīvā skola pārsūdzēja Augstākās tiesas Senātā, kas savukārt 2020. gada vasarā apgabaltiesas spriedumu atcēla un nosūtīja lietu jaunai izskatīšanai apgabaltiesai.

“Mēs ne mirkli nešaubījāmies par savu izvēli – turpinājām gatavot bērniem veselīgu, veģetāru, bioloģisku un ļoti garšīgu ēdienu, kura pagatavošanā pēc iespējas izmantojam vietējos pārtikas produktus, tai skaitā pašu audzētos dārzeņus no skolas dārza. Mūsu skolas bērniem ir iespēja piedalīties procesā no sēkliņas iesēšanas dārzā, līdz gatavai zupai skolas pusdienu galdā. Svarīgākais nav ēst konkrētus produktus, bet gan panākt, ka bērni ar uzturu uzņem nepieciešamo kaloriju un uzturvielu daudzumu. Mērķis ir nodrošināt organisma pilnvērtīgu attīstību,” pārliecinoši apgalvo Kristīne.

Atzinumi, kurus sniegusi Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija un Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedra, pauž vienu un to pašu –  veģetārs uzturs ir piemērots izglītības iestādēm. Arī Veselības ministrija savā rīkojumā atzīst, ka pilnvērtīgs un pārdomāts veģetārs uzturs sniedz organismam nepieciešamo enerģiju un uzturvielas. Kā spriedumā norādīja tiesa, izvēlēties veģetāru uzturu ir cilvēka pamattiesības, un tas parāda valsts izpratni par to, ka veģetārs uzturs var nodrošināt visas organismam nepieciešamās uzturvielas. Līdz ar to prasība iekļaut ēdienkartē gaļu un zivis nav samērīga, jo noteikumu mērķi ir iespējams sasniegt ar mazāk ierobežojošiem līdzekļiem, nosakot tādu ēdienkarti, kas nodrošina nepieciešamo uzturvielu daudzumu.

“Kā skolas vadītāja uzskatu, ka veģetāra uztura likumīga un kvalitatīva pieejamība ir svarīga ne tikai mūsu skolai, bet arī visām Latvijas Ekoskolām. Mūsu nākošais solis ir iedrošināt jebkuru Latvijas skolu, lai vismaz vienu dienu nedēļā katrā Latvijas skolā būtu veselīgas veģetāras maltītes. Tādēļ sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu esam uzsākuši jaunu projektu par “Videi draudzīga ēšanas paradumu attīstības centra izveidi”, kurā ikviens interesents varēs apgūt veselīga un veģetāra uztura teorētisko zināšanu bāzi un praktiskās iemaņas, kā arī skolu pavāriem plānojam rīkot veģetārās meistarklases,” stāsta Kristīne.

Arī izglītības iestādes var ietekmēt sabiedrisko domu, izsakot savu viedokli un pārliecību. “Es esmu tiešām ļoti priecīga, ka mēs uzdrīkstējāmies. Ar aktīvu rīcību un pilsonisko līdzdalību mēs pierādījām, ka demokrātiskā un brīvā valstī ir iespējams izmainīt noteikumus un lēmumus, kuri ir svarīgi lielai sabiedrības daļai. Priecājos par mūsu skolas lielo atbalsta kopienu šajā jautājumā – paldies mūsu skolēniem, vecākiem, atbalstītājiem un medijiem, kuri aktīvi iesaistījās tiesas procesā ar savu atbalstu un katrs deva savu artavu kopīgajām izmaiņām,“ nobeigumā saka Kristīne.

Veseli ēduši!

#BrīvāSkola #LaimīgiBērniMācāsLabāk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *